Czym jest FinCen i BOIR ?
FinCen (Financial Crimes Enforcement Network) to amerykańska agencja rządowa działająca w ramach Departamentu Skarbu USA. Jej głównym zdaniem jest zapobieganie i wykrywanie przestępstw finansowych, takich jak pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu czy oszustwa podatkowe. FinCen zbiera, analizuje i udostępnia dane dotyczące transakcji finansowych w celu przeciwdziałania nielegalnej działalności. Jednym z jej zadań jest m.in. administracja systemu zgłaszania beneficjentów rzeczywistych BOI (BSA – Bank Secrecy Act).
BOIR (Beneficial Ownership Information Reporting) to system raportowania informacji o beneficjentach rzeczywistych amerykańskich spółek, który został wprowadzony w ramach przepisów mających na celu zwiększenie przejrzystości działalności gospodarczej i walkę z przestępczością finansową. System ten wymaga od firm zgłaszania szczegółowych informacji o osobach fizycznych, które posiadają co najmniej 25% udziałów w spółce. Od 2024 roku, wszystkie spółki musiały zgłaszać takie dane do FinCen w ramach wymogu zachowania transparentności finansowej.
Obowiązek zgłoszenia BOIR został zawieszony przez Departament Skarbu, aktualnie zgłoszenie jest dobrowolne
Spółki amerykańskie nie mają już obowiązku zgłaszania swoich beneficjentów rzeczywistych. Zgodnie z zarządzeniem Departamentu Skarbu, na polecenie nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa, ten obowiązek został zawieszony. Oficjalne ogłoszenie tej decyzji przez FinCen odbędzie się 21 marca 2025 roku, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że obowiązek ten zostanie zniesiony na stałe.
Do tej pory DelawareUp pomagało klientom w przygotowywaniu wniosków o zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych za darmo, w ramach rejestracji nowej spółki. Obecnie zgłoszenie jest dobrowolne. W ramach tej usługi nadal oferujemy pomoc w przygotowaniu zgłoszenia bezpłatnie, jeżeli ktoś zdecyduje się na zgłoszenie swojej spółki.
W niektórych przypadkach zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się przydatne, na przykład przy zakładaniu konta bankowego, gdzie dokument potwierdzający zgłoszenie do FinCen może być wymagany. Jednak w większości sytuacji taki dokument nie jest konieczny. Rozsądne podejście to rozważenie zgłoszenia tylko wówczas, gdy będzie to wymagane przez bank lub inną instytucję, z którą spółka chce współpracować.
Źródło:
